Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Megality- Nieodkryta Przeszłość


  Megality- Nieodkryta Przeszłość

 

Megality- Nieodkryta Przeszłość

 

Na zaproszenie dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Kazimierza Ilskiego, miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystym pokazie filmu o megalitach. Film ten powstał przy współpracy z Instytutem Archeologii UAM oraz dzięki wielkiemu wkładowi producenta tego filmu Krzysztofa Paluszyńskiego, który pomimo wielu trudności i przeszkód zrealizował to dzieło historyczne o polskich piramidach. To dzieło, do którego powstania przyczyniło się wiele instytucji i samorządów jest oceniane przez znaczące grono polskich archeologów jako najlepszy film historyczny ostatnich lat. Cieszę się, że małą cegiełkę do tego filmu też wniosłem.

 

Wspomniane polskie piramidy to grobowce megalityczne sprzed 5500 tysiąca lat. Większość z nas posiada choćby zdawkową wiedzę na temat piramid egipskich, kamiennych kręgów Stonehenge czy najstarszych i najlepiej zachowanych budowli megalitycznych znajdujących się na Malcie. Za to niewielu słyszało, że nasze grobowce megalityczne, określane też grobowcami kujawskimi, są starsze o 1000 lat od piramid egipskich!

 

Mamy nadzieję, że ten obraz przybliży wielu Polakom jakie skarby kryje nasza polska ziemia. Film o megalitach będzie pokazany w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia w TVP Historia. Zachęcam do obejrzenia, gdyż nasza daleka historia to cały czas nieodkryta karta. Poznając przeszłość możemy zrozumieć naszą przyszłość. Tylko byśmy potrafili wyciągać mądre wnioski.

 

 

5 grudnia 2018 roku

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl