Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Burzliwa debata dotycząca planowanej odkrywki węgla brunatnego na posiedzeniu Komisji Energii i Skarbu Państwa


Burzliwa debata dotycząca planowanej odkrywki węgla brunatnego na posiedzeniu Komisji Energii i Skarbu Państwa

Dnia 30 listopada 2016 roku w sejmie RP odbyła się debata poświęcona budowie kontrowersyjnej kopalni węgla brunatnego Ościsłowo. Powstanie tej inwestycji w bezpośredniej bliskości trzech terenów Natura 2000 (Jezioro Gopło , Ostoja Nadgoplańska i Pojezierze Gnieźnieńskie) doprowadziłoby do niespotykanej katastrofy ekologicznej.

Należy przyznać ,że w czasie posiedzenia emocji nie brakowało ,gdyż problem jaki stanął przed Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska i Energetyki jest złożony i jakakolwiek podjęta w tej materii decyzja nie zadowoli wszystkich stron toczącego się postępowania. Jak podkreślił wiceminister Babalski ,należy wyważyć co jest ważniejsze- energia, która by powstała ze spalenia węgla z odkrywki Ościsłowo (około 10 lat eksploatacji) czy ziemia i produkowana żywność ,a także  woda ,której w tym regionie kraju brakuje.

Jak wiadomo są dwie strony:

1.Górnicy i energetyka.

 Ich główny postulat to utrata miejsc pracy i ubytek energii z elektrowni .Energii, którą można zastąpić OZE.

2.Rolnicy, ekolodzy i przedsiębiorcy.

 Wskazują priorytetową rolę żywności, wody i środowiska przyrodniczego. Budowa kopalni doprowadziłaby do nieodwracalych procesów zmniejszania tych zasobów. Dodatkowym argumentem jest potencjał do zapewnienia miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej.

Obie strony mają swoje racje, jednak jak długo można się nie liczyć się ze skutkami wydobywania węgla brunatnego kosztem innych i środowiska?

Jak długo można tolerować to, że władze lokalne czy wojewódzkie nie zdawały sobie sprawy,że problem wcześniej czy później nastąpi? Pewnie myśleli ,że zawsze tak będzie lub liczyli na cud.

 

Jak zawsze uważaliśmy ,w tej sprawie nie będzie wygranych ani przegranych. Są za to ofiary braku decyzji i perspektywicznego myślenia.

 

Link do relacji z posiedzenia komisji:

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=F53D9FAC0173EFC2C125807600392DC6#⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl