Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Jaki los czeka nasze lasy ?


Jaki los czeka nasze lasy ?

Na przedstawionych zdjęciach widzimy jak kornik ostrozębny atakuje sosny , świerki doprowadzając te gatunki drzew do zagłady. Mało tego w tym roku dęby zostały porażone chorobą grzybową o nazwie mączniak prawdziwy. Można to zaobserwować w naszych lasach miradzkich. Mączniak prawdziwy powoduje zamieranie młodych pędów i hamuje ich rozwój. Młode drzewa mogą po prostu uschnąć . Główną przyczyną tego ,że lasy są atakowane przez owady i choroby grzybowe jest deficyt wód tych opadowych i gruntowych jak i gwałtowne zmiany klimatu. Zmiany klimatu które będą postępować i się nasilać. Brak wody powoduje ,że osłabione drzewa są bardziej narażone na wymienione ataki owadów czy grzybów. Woda to podstawowy surowiec życia na naszej planecie. Surowiec bez którego nie będzie ani drzew ani ludzi. Kiedy zaczniemy o ten skarb dbać i chronić?

Podobnie jak z człowiekiem, osłabiony organizm jest podatny na różne choroby . Jest to proces który będzie postępował i doprowadzi ,że w najbliższych dziesięcioleciach z naszych lasów znikną sosny zwyczajne, świerki pospolite i brzozy.

Według opinii ogłoszonej 4 września 2019 roku przez naukowców PAN za życia obecnych 40 latków wyginą wymienione gatunki drzew z 75% powierzchni polskich lasów .

Zdjęcia wykonane w Nadleśnictwie Miradz dyrekcja Regionalnych Lasów Państwowych w Toruniu .

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl