Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Jeśli ktoś zapyta, dlaczego jedziemy protestować do Kleczewa? Część siódma - zdrowie.


Jeśli ktoś zapyta, dlaczego jedziemy protestować do Kleczewa? Część siódma - zdrowie.

Jak nam wiadomo, każdy Polak zna się na zdrowiu i polityce. Postaram się dzisiaj odnieść do tego pierwszego tematu jako laik, ale na podstawie opinii specjalistów i ekspertyz. Czy kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i elektrownia, w której spalamy to paliwo, mają wpływ na nasze zdrowie? Wczytując się w dane przedstawione przez naukowców z różnych dziedzin, muszę stwierdzić, że ma i to duży.
Kopalnia w czasie, kiedy prowadzi wydobycie (w przypadku kopalni konińskich są to już dziesięciolecia) nie tylko degraduje środowisko. Niszczy również nasze zdrowie. Szkodliwe czynniki to przede wszystkim całodobowy hałas, ponadprzeciętna ilość pyłów i nieodpowiedzialne odprowadzane wody z różnymi zanieczyszczeniami (przede wszystkim metalami ciężkimi). Wydobyty węgiel taśmociągami trafia do elektrowni i tam jest spalany. Na tym etapie powstają kolejne zanieczyszczenia, gazy cieplarniane, pyły zawieszone (pm 10 i pm 2,5) i gigantyczne ilości popiołów, które trafiają do szmaragdowego zbiornika w Gosławicach. Piękny ten zbiornik i przerażający z jego zawartością. Miałem pisać o zdrowiu, a rozpisuję się o kopalni i elektrowni. Już wyjaśniam.
Wymienione czynniki mają katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. W Polsce z powodu spalania paliw kopalnych rocznie przedwcześnie umiera około 50 tysięcy ludzi. Tu należy zauważyć jakie koszty leczenia generuje spalanie paliw kopalnych, są to dziesiątki miliardów złotych! Wymienione zanieczyszczenia powodują takie choroby jak astma, alergie, udary, choroby skóry czy zawały serca. Takie skumulowanie zanieczyszczeń jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci w łonach matek.
Teraz na przykładzie odkrywki Tomisławice konkretnie podam, ile zanieczyszczeń jest zrzucanych do wód powierzchniowych. Dane pochodzą z „Europejskiego Rejestru Transferu i Uwalniania Zanieczyszczeń”. Wynika z niego, że odkrywka Tomisławice jest źródłem zrzutu ośmiu metali ciężkich podlegających raportowaniu do EPRTR. Duża część tej wody płynie rzeką Pichną i Notecią do jeziora Gopło. Liczby podane są w jednostce kg / rok.

Metale/kg/rok      2010     2011   2012   2013
--------------------------------------------------------------------------------
                     As  30,4   47,1    68,8       79,0
                     Cd 6,1     9,4       9,7        15,8
                      Cr 304     471    269        79,0
                      Cu 50       71      103       118,0
                      Hg 1,5     2,4      3,4        37,4
                       Ni 46       71      384       277
                        Pb 90    148     317      210
                         Zn 157  259     103     927

Mało? Do tego należy dołożyć rocznie 520 ton zawiesin, która wpływała do Gopła. Myślę, że to są ilości porażające. Wszystko co wymieniłem trafia do łańcucha pokarmowego i do naszych organizmów. Czy to ma wpływ na nasze zdrowie? Czy to nie przyczynia się do naszych chorób, które tak ładnie nazwano cywilizacyjnym? Czy to w konsekwencji nie doprowadza do wcześniejszych zgonów? Nad tym niech każdy zastanowi się sam.
Uprzedzając pytania: tak, wszystkie te dane trafiają do Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.
Właśnie dlatego zapraszamy na protest przed siedzibę kopalni.
Józef Drzazgowski



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl