Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Jeśli ktoś zapyta, dlaczego jedziemy protestować do Kleczewa? część 2


Jeśli ktoś zapyta, dlaczego jedziemy protestować do Kleczewa?  część 2

Jeśli ktoś zapyta, dlaczego jedziemy protestować do Kleczewa

Dziś kilka faktów o lasach, torfowiskach, bagnach i śródpolnych remizach.
Jak nam wszystkim wiadomo, do życia człowieka, lasów i wszelkiej flory i fauny potrzebna jest woda. Co się dzieje, gdy tego bezcennego surowca jakim jest woda zabraknie?
W wyniku braku wody lasy zaczynają chorować, atakują je różnego rodzaju grzyby i szkodniki, a w konsekwencji zaczynają one obumierać. Lasy to rezerwuar wody oraz przetwórnia do pochłaniania dwutlenku węgla i zamieniania go tlen. Tlen, który jest nam niezbędny do życia. Jeśli nadal będzie postępował niedobór wody to lasy jakie teraz znamy będą wspomnieniem. Walory lasów można by mnożyć w nieskończoność- ekonomiczne, zdrowotne, łagodzące klimat i oczywiście środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin. Las to habitat setek tysięcy organizmów, powiązanych ze sobą skomplikowaną siecią zależności. To wartość, której nie można wycenić.

Innymi szczególnie wartymi uwagi elementami środowiska są bagna, torfowiska i remizy śródpolne.
Wymienione trzy elementy to nieocenione (i niedoceniane) skarby, o które kompletnie się nie dba.
Są to miejsca szczególnego znaczenia. Bagna i torfowiska to magazyny wody i dwutlenku węgla, miejsca niespotykanie bogatego życia fauny i flory. Osuszając i orać je, prowadzimy do uwalniania do atmosfery dwutlenku węgla, który przez miliony lat był tam magazynowany i przyczyniamy się do ocieplania klimatu. Bezpowrotnie tracimy niespotykaną bioróżnorodność. Wokół bagien i torfowisk tętni życie i przyczynia się do tego, że w takich regionach częściej są opady.
Co ma z tym wspólnego kopalnia? Pod odkrywki węgla wycina się setki hektarów lasów, osusza bagna i torfowiska- wszystko, co stanie na drodze inwestycji. Dlatego będziemy protestować w obronie tych lasów bagien i torfowisk. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających pokrótce przedstawiony problem.

Józef Drzazgowski - Eko -Przyjezierze⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl