Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Kolejne spotkanie robocze w sprawie ratowania stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim


Kolejne spotkanie robocze w sprawie ratowania  stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim

W dniu 14 stycznia 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się spotkanie robocze w sprawie ratowania stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Na spotkanie z Marszałkiem Markiem Woźniakiem przybyli posłanka Paulina Hennig-Kloska, Przewodnicząca Sejmowego Zespołu do spraw Pojezierza Wielkopolskiego, w tym Pojezierza Gnieźnieńskiego, a także prof. Jan Przybyłek, prof. Julian Chmiel oraz dr Michał Kupczyk.

Pan Marszałek Marek Woźniak zapewnił nas, że będzie wspierać nasze działania w celu naprawienia stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie, z inicjatywy Pani posłanki powstał zespół parlamentarny, otwarty na kolejnych posłów pragnących działać dla naszego regionu. Należy podkreślić, że w zespole są reprezentowane wszystkie opcje polityczne. Świadczy to o tym, że problem jest znany i żadne bariery polityczne nie stoją na przeszkodzie, by ratować stan wód pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

 Drugim ważnym zespołem jest zespół naukowy, który ma opracować koncepcję powstrzymania ubytku wody w jeziorach i doprowadzić do poprawy stosunków wodnych w naszym regionie. Na pewno nie jest to proces prosty i na pewno nie nastąpi błyskawicznie. Zespół jest w tej chwili kilkuosobowy i cały czas napływają kolejne zgłoszenia naukowców, którzy chcą dołączyć do projektu.

Moim zadaniem będzie łączenie polityków, naukowców, samorządowców, organizacji pozarządowych (w tym ekologicznych) dla wzajemnego zrozumienia w imię tego jakże ważnego zagadnienia ekologiczno-przyrodniczego. W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania, o których będę informował. W nadchodzących zebraniach wezmą również udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i oczywiście przedstawiciele Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Mam nadzieję, że tak szeroka i otwarta współpraca da oczekiwane rezultaty dla dobra całego regionu, który przez dekady był niszczony przez przemysł wydobywczy. Teraz najważniejsza jest współpraca.

 

  Józef Drzazgowski



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl