Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Konferencja w sejmie 20 września 2016


Konferencja w sejmie 20 września 2016

To już kolejna konferencja koalicji ''Rozwój Tak- Odkrywki Nie'' w Sejmie RP.

O godz. 14:00 przed Sejmem odbyło się zgromadzenie publiczne pod hasłem ''Żadnych nowych odkrywek węgla brunatnego''. Jak zawsze nie zawiedli mieszkańcy powiatu mogileńskiego z wicestarostą Krzysztofem Szarzyńskim. W wydarzeniu brało udział także wiele osób z zagrożonych terenów, na których planowane są kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Stawili się mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i oczywiście kujawsko pomorskiego.

O godz. 16:45 rozpoczęła się w sali kolumnowej Sejmu RP konferencja z udziałem naukowców, samorządowców z Panią wicewojewodą wielkopolską Marleną Maląg, wieloma posłami i członkami rządu, Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniewem Babalskim oraz Wiceministrem Środowiska Mariuszem Gajdą. Obydwaj wiceministrowie zabrali głos i pokazali, że odkrywka Ościsłowo nie powinna powstać gdyż przyniesie więcej strat niż zysków. Sala była wypełniona po ostatnie miejsce. Na konferencję dojechali również związkowcy KWB Konin, którym przypomniałem, że zawsze byliśmy i jesteśmy gotowi do rzeczowej rozmowy z drugą stroną. Cóż, może wreszcie i górnicy zrozumieją, że trzeba działać i rozmawiać by powstrzymać to szaleństwo niszczenia ziemi kosztem naszego zdrowia i środowiska. Ponieważ za wszystko zapłacimy gigantyczny rachunek, my i nasze dzieci, tylko po to by garstka zwolenników na tym brudnym interesie zarobiła kilkaset milionów i wycisnęła region koniński jak cytrynę. Pozostawiając na koniec Państwu Polskiemu, do posprzątania po inwestorze za nasze podatki.

Ktoś powie, po co tyle konferencji, protestów, ekspertyz, pism i innych działań?

Odpowiedź:

Przez tak długi okres lobbyści, pseudonaukowcy wmawiali społeczeństwu, że energia z węgla brunatnego jest najtańsza i wielu w to uwierzyło. Jednak żadna z tych osób nie wspomniała o kosztach zewnętrznych wydobywania i spalania tego niskiej jakość surowca jakim jest węgiel brunatny. Przykładem jest planowana odkrywka Ościsłowo, Gdzie dr Benedykt Pepliński wyliczył częściowe tylko koszty i okazało się, że jest to przedsięwzięcie ekonomicznie nieopłacalne. Więc pytam jeszcze raz, po co ta odkrywka i tyle zabiegów inwestora?

To właśnie po to, by pokazać prawdziwe oblicze węgla brunatnego są organizowane tego typu spotkania. By społeczeństwo, politycy i decydenci zrozumieli, wyciągnęli wnioski, że to nie tędy droga i należy z niej jak najszybciej zawrócić. Dla dobra nas i przyszłych pokoleń. Drodzy Państwo tu nie ma czasu na ewolucyjne zmiany w energetyce w Polsce, tu potrzeba rewolucji energetycznej. Czas powolnych zmian został w Polsce przespany i zmarnowany. Należy działać zdecydowanie by chronić nasz kraj jak i naszą Planetę. BO CZASU NA TO POZOSTAŁO NAM NIE WIELE.

 

 

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl