Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Megality w górach - nasza nieznana przeszłość


Megality w górach - nasza nieznana przeszłość

W dniu 20 listopada 2017 r. odbyła się wizja lokalna na miejscu znalezionych grobowców bezkomorowych kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu oraz cmentarzyska kurhanów kultury łużyckiej z epoki brązu. Na miejsce przybyły wszystkie zainteresowane strony toczącego się postępowania dotyczącego wpisu tych jakże cennych znalezisk do rejestru zabytków.

Wstępne  badania grobowców wykazały, że zachowały się w dość dobrym stanie tylko dlatego, że całe znalezisko jest na terenie lasu i nie zostało zniszczone przez ciężki sprzęt rolniczy. Jak powiedział archeolog Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie, który odnalazł te megalityczne cmentarzysko, powinno ono pozostać w tym miejscu w nienaruszonym stanie, by przyszłe pokolenia i technologie mogły pogłębić wiedzę o kulturze i życiu sprzed 5.5 tys lat. To nasze piramidy, o które powinniśmy dbać i chronić.

W komorach grobowych i całym grobie można odnaleźć naszą przeszłość i stwierdzić jakie rośliny i zwierzęta żyły tysiące lat przed nami na tym terenie. Poznać jak zaawansowana była myśl budowniczych w minionych tysiącleciach.

Analizując przeszłość możemy zrozumieć naszą przyszłość. Żebyśmy tylko potrafili wyciągać mądre wnioski...

Potrafimy podziwiać piramidy Egipskie zachwycać się ich wyniosłością i tajemniczością niepoznaną do dziś. Mamy swoje piramidy świadczące o naszej kulturze i osadnictwie na terenach Polski daleko przed powstaniem Państwa Polskiego. Należy zauważyć, że tylko dzięki przypadkowi, który sprawił, że odnaleziono te megality, prawdopodobnie uda się uratować to dziedzictwo narodowe przed planowaną kopalnią odkrywkową Ościsłowo. Gdyby na te tereny wkroczyły gigantyczne koparki, to ślad naszej przeszłości zostałby bezpowrotnie zniszczony dla kilku milionów ton węgla brunatnego.

 

Grobowce megalityczne są naszym dobrem narodowym i musimy zrobić wszystko, by przetrwały kolejne tysiące lat. Gdybyśmy je zniszczyli, co by to o nas świadczyło? Bylibyśmy barbarzyńcami, którzy na grobach budują swoją przyszłość, a to droga, która prowadzi do zagłady tożsamości narodu.

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl