Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe . Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego


Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe . Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego

Dnia 29 września 2017 roku w Poznaniu na terenie MTP odbyło się kolejne spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie. Przybyli reprezentanci  koalicji z wszystkich regionów Polski. 

Miałem przyjemność reprezentować nasze stowarzyszenie i przedstawić moje przemyślenia. Powiedziałem,że planowane nowe odkrywki węgla brunatnego nie powinny już nigdy powstać nie tylko w Wielkopolsce czy Kujawach, ale w całym kraju. Według mojej wiedzy nie muszę nikogo przekonywać ,że kopalnie odkrywkowe to zło dla człowieka jak i środowiska. Drugim wątkiem mojej wypowiedzi było to by skupić się na naprawieniu szkód w środowisku i tu należy jak najszybciej doprowadzić do spotkania osób ,które mają wpływ na podejmowanie decyzji w tej sprawie. Nasze stowarzyszenie zawsze było i jest gotowe do merytorycznej rozmowy.  Czas oczekiwania i fikcyjnych kroków już się skończył . Przyszedł pora na realne działania bo tylko szybkie decyzje mogą powstrzymać pogłębiającą się katastrofę ekologiczną na trzech terenach Natura 2000. Trzecią sprawą jaka podkreśliłem to co dalej po węglu w regionie i co powinno być zrobione? Tu na pewno dużą rolę powinny odegrać samorządy, które w zasadzie nie zrobiły nic i to przez dziesiątki lat. Myśląc,że era węgla brunatnego w regionie będzie trwała wiecznie.

Prelekcje jak zawsze ciekawą i realistyczną przedstawił dr Michał Wilczyński obnażając rolę węgla w regionie , opartą między innymi na raportach ZE PAK .

Drugi referat równie interesujący przedstawił prof. Jan Popczyk , zajmujący się stworzeniem podstaw energetyki odnawialnej i rozproszonej.

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl