Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Spotkanie ze studentami Wydziału Ochrony Środowiska UŁ


Spotkanie ze studentami Wydziału Ochrony Środowiska UŁ

W dniu 31 maja w Przyjezierzu nad Jeziorem Ostrowskim, przedstawiłem grupie 55 studentów Uniwersytetu Łódzkiego wraz z dr inż. Tomaszem Zgoła i dr Mateuszem Płóciennikiem zagrożenia jakie niosą za sobą kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Jezioro Ostrowskie i Przyjezierze to miejsce ,gdzie rozpoczął się wielki ruch społeczny przeciwników kopalni odkrywkowych nie tylko na Kujawach , ale w całej Polsce .To miejsce gdzie wiele organizacji ekologicznych , samorządów i naukowców z wielu uniwersytetów razem nakreślają dalsze działania w obronie środowiska przyrodniczego .

Studenci zobaczyli na własne oczy jak daleko sięga lej depresyjny i jaki ma wpływ na jeziora ,florę i faunę pojezierza gnieźnieńskiego . Działanie wielkich koncernów węglowo-energetycznych polega na osiąganiu maksymalnego zysku, niejednokrotnie nie licząc się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko i człowieka. Kopalnia odkrywkowa to najbardziej dewastująca metoda pozyskiwania paliwa jakim jest węgiel brunatny ? paliwo bez przyszłości . Gdyby policzono wszystkie koszty zewnętrzne wydobywania węgla brunatnego to okazałoby się,że jest to najdroższy nośnik do produkcji energii elektrycznej. Mówienie ,że nie ma alternatywy dla paliw kopalnych to kolejny mit.

Mamy opracowania i alternatywy ,by zastąpić go innymi korzystnymi źródłami energii. Gdyby część dopłat do górnictwa węglowego przeznaczyć na OZE, to okazałoby się, że energia z odnawialnych źródeł jest tańsza niż z paliw kopalnych. W tym miejscu przytoczę dane ,że polskie górnictwo węglowe w latach 2010-2013 dostało 22 mld różnych form pomocy publicznej. Każdy z nas zapłaci za to w swoim rachunku za energię elektryczną .W tym miejscu pozwolę sobie zadać retoryczne pytanie:czy stać nas na to?.Wiadomo również, że paliwa kopalne się kończą i tylko szybkie wspieranie odnawialnych źródeł energii doprowadzi do tego ,że będziemy krajem nowoczesnym i niezależnym od dostawców zewnętrznych (Rosji , Ameryki,Norwegii czy krajów Arabskich). Nikt tu nie mówi ,że stanie się to z dnia na dzień ,ale tylko perspektywiczne myślenie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą żyły w czystym przyjaznym środowisku i nie będą się obawiać, że zabraknie im energii elektrycznej, a nowe technologie stworzą tysiące nowoczesnych miejsc pracy.

Młodzi studenci czy kadra naukowa z Uniwersytetu Łódzkiego lub innych ośrodków naukowych w Polsce powinni już teraz pracować nad rozwojem nowoczesnych przyjaznych człowiekowi źródeł energii. Nasze stowarzyszenie z gronem wielu wybitnych naukowców jest otwarte na współpracę i może już dziś pokazać konkretne opracowania. Myślę, że ci młodzi ludzie, to nasza przyszłość i zawsze gdy jestem na takim spotkaniu jestem pewien, że tylko inwestycja w naukę i wspieranie młodej kadry jest przyszłością Polski.

Myślę, że spotkanie z naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego może stać się początkiem owocnej współpracy dla dobra środowiska przyrodniczego i człowieka.



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl