Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Wizyta Pana Mariusza Gajdy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska


Wizyta Pana Mariusza Gajdy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska

2 grudzień 2016

 

Naciski, szantaże, zamieszanie i szum informacyjny, półprawdy i zwyczajne kłamstwa, które docierały do Ministerstwa Środowiska RP zwłaszcza ze strony inwestora (PAK Górnictwo) były przyczyną wizyty ministra w rejonie oddziaływań kopalni węgla brunatnego.

Przybył minister odpowiedzialny za gospodarkę wodą. Sam jest wysokiej klasy specjalistą w tej dziedzinie i posiada ogromną wiedzę praktyczną. Panu ministrowi ze względu na ograniczony czas pokazaliśmy tylko część klęskowych zjawisk jakie powstały w wyniku oddziaływań kopalni odkrywkowych. Zapoznaliśmy tylko z tymi, które można już uznać za klęskę przyrodniczą i ekologiczną (wyschnięte i znikające jeziora, martwe murszejące torfowiska, odprowadzane nieoczyszczone wody itp).

W roboczej refleksji można stwierdzić, że dla tego rejonu potrzebne jest natychmiastowe opracowanie programu naprawy szkód górniczych i przeciwdziałania dalszym szkodom, a zwłaszcza szybkich działań zatrzymania postępu klęski jaka dotknęła region Górnej Noteci i Gopła. W tej perspektywie wydawanie kolejnych koncesji na nowe odkrywki jest nadzwyczaj nierozważne, niewskazane i doskonale rozumie to ministerstwo.

Za program naprawczy i szkody powinien zapłacić sprawca. Przy naprawie szkód znajdzie zatrudnienie więcej osób niż obecnie pracuje w PAK.

Dziękujemy Panu ministrowi za wizytę i merytoryczną dyskusję.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl